Microchip Technology 1N5653E3
1N5653E3
Part No.:
1N5653E3
Datasheet:
1N5653E3.pdf
Description:
TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO13
Packaging:
Bulk
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
55.1V
Voltage-Breakdown(Min):
61.2V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
98V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
15.3A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TA)