Microchip Technology 1N5653E3/TR
1N5653E3/TR
Part No.:
1N5653E3/TR
Datasheet:
1N5653E3/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO13
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
55.1V
Voltage-Breakdown(Min):
61.2V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
98V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
15.3A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TA)