Microchip Technology 1N5660AE3
1N5660AE3
Part No.:
1N5660AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-13
Datasheet:
1N5660AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 111VWM 179VC DO13
  • Related Categories
Package/Case:
DO-13
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
111V
Voltage-Breakdown(Min):
124V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
179V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
8.4A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)