Microchip Technology 1N5907AE3
1N5907AE3
Part No.:
1N5907AE3
Datasheet:
1N5907AE3.pdf
Description:
UNI-DIRECTIONAL TVS
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500/500
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
5V
Voltage-Breakdown(Min):
6V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
8.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
60A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C