Taiwan Semiconductor Corporation 1V5KE12CA
1V5KE12CA
Part No.:
1V5KE12CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
ShinYua1V5KE12CA.pdf
Description:
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO201AD
  • Related Categories
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
10.2V
Voltage-Breakdown(Min):
11.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
16.7V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
90A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)