Littelfuse Inc. 20KPA28C-B
20KPA28C-B
Part No.:
20KPA28C-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS - Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
ShinYua20KPA28C-B.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 50.4VC P600
  • Related Categories
Package/Case:
P600, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
20KPA
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
28V
Voltage-Breakdown(Min):
29.56V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
50.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
420.8A
Power-PeakPulse:
20000W (20kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)