Bourns Inc. 3260W-1-203
3260W-1-203
Part No.:
3260W-1-203
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYua3260W-1-203.pdf
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN TOP
Packaging:
Tube
Series:
Trimpot® 3260 - Sealed
ProductStatus:
Active
Resistance:
20 kOhms
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±5%
TemperatureCoefficient:
±70ppm/°C
NumberofTurns:
11
AdjustmentType:
Top Adjustment
ResistiveMaterial:
Wirewound
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pins
Category:
Trimmer Potentiometers
Datasheet:
ShinYua3260W-1-203.pdf
1. How to order 3260W-1-203 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 3260W-1-203 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3260W-1-203?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3260W-1-203.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3260H-1-202 3260W-1-101 3260H-1-103 3260W-1-203 3260W-1-502
Part Number 3260H-1-202 3260W-1-101 3260H-1-103 3260W-1-203 3260W-1-502
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 20 kOhms 20 kOhms 20 kOhms 20 kOhms 20 kOhms
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
TemperatureCoefficient ±70ppm/°C ±70ppm/°C ±70ppm/°C ±70ppm/°C ±70ppm/°C