Bourns Inc. 3260W-1-502
3260W-1-502
Part No.:
3260W-1-502
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYua3260W-1-502.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN TOP
Packaging:
Tube
Series:
Trimpot® 3260 - Sealed
ProductStatus:
Active
Resistance:
5 kOhms
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±5%
TemperatureCoefficient:
±70ppm/°C
NumberofTurns:
11
AdjustmentType:
Top Adjustment
ResistiveMaterial:
Wirewound
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pins
Category:
Trimmer Potentiometers
Datasheet:
ShinYua3260W-1-502.pdf
1. How to order 3260W-1-502 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 3260W-1-502 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3260W-1-502?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3260W-1-502.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3260H-1-202 3260W-1-101 3260H-1-103 3260W-1-203 3260W-1-502
Part Number 3260H-1-202 3260W-1-101 3260H-1-103 3260W-1-203 3260W-1-502
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 5 kOhms 5 kOhms 5 kOhms 5 kOhms 5 kOhms
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
TemperatureCoefficient ±70ppm/°C ±70ppm/°C ±70ppm/°C ±70ppm/°C ±70ppm/°C