Bourns Inc. 3590S-2-102L
3590S-2-102L
Part No.:
3590S-2-102L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
ShinYua3590S-2-102L.pdf
Description:
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Packaging:
Bulk
Series:
3590
ProductStatus:
Active
Resistance(Ohms):
1k
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
2W
BuiltinSwitch:
None
NumberofTurns:
10
Features:
Taper:
Linear
NumberofGangs:
1
AdjustmentType:
User Defined
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
Rotation:
3600°
ResistiveMaterial:
Wirewound
TerminationStyle:
Solder Lug
ActuatorType:
Slotted
ActuatorLength:
0.812 (20.63mm)
ActuatorDiameter:
0.2497 (6.34mm)
BushingThread:
Category:
Datasheet:
ShinYua3590S-2-102L.pdf
1. How to order 3590S-2-102L on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 3590S-2-102L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3590S-2-102L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3590S-2-102L.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3590S-2-103L 3590S-2-102L 3590S-2-502L 3590S-1-103L 3590S-2-104L
Part Number 3590S-2-103L 3590S-2-102L 3590S-2-502L 3590S-1-103L 3590S-2-104L
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 3590 3590 3590 3590 3590
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance(Ohms) 1k 1k 1k 1k 1k
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 2W 2W 2W 2W 2W
BuiltinSwitch None None None None None
NumberofTurns 10 10 10 10 10
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear Linear Linear
NumberofGangs 1 1 1 1 1
AdjustmentType User Defined User Defined User Defined User Defined User Defined
TemperatureCoefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C
Rotation 3600° 3600° 3600° 3600° 3600°
ResistiveMaterial Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
TerminationStyle Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
ActuatorType Slotted Slotted Slotted Slotted Slotted
ActuatorLength 0.812 (20.63mm) 0.812 (20.63mm) 0.812 (20.63mm) 0.812 (20.63mm) 0.812 (20.63mm)
ActuatorDiameter 0.2497 (6.34mm) 0.2497 (6.34mm) 0.2497 (6.34mm) 0.2497 (6.34mm) 0.2497 (6.34mm)