Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP120A-E3/73
5KP120A-E3/73
Part No.:
5KP120A-E3/73
Datasheet:
ShinYua5KP120A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC P600
Series:
TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
120V
Voltage-Breakdown(Min):
133V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
193V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
25.9A
Power-PeakPulse:
5000W (5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)