Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP12A-E3/73
5KP12A-E3/73
Part No.:
5KP12A-E3/73
Datasheet:
ShinYua5KP12A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V
Voltage-Breakdown(Min):
13.3V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
19.9V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
251A
Power-PeakPulse:
5000W (5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)