Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP188A-E3/73
5KP188A-E3/73
Part No.:
5KP188A-E3/73
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
ShinYua5KP188A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 188VWM 328VC P600
  • Related Categories
Package/Case:
P600, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
188V
Voltage-Breakdown(Min):
209V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
328V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
15.2A
Power-PeakPulse:
5000W (5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)