Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP40AHE3/54
5KP40AHE3/54
Part No.:
5KP40AHE3/54
Datasheet:
ShinYua5KP40AHE3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
40V
Voltage-Breakdown(Min):
44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
77.5A
Power-PeakPulse:
5000W (5kW)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
ShinYua5KP40AHE3/54.pdf
1. How to order 5KP40AHE3/54 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 5KP40AHE3/54 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5KP40AHE3/54?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KP40AHE3/54.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage-Breakdown(Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 77.5A 77.5A 77.5A 77.5A 77.5A
Power-PeakPulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)