Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP43AHE3/54
5KP43AHE3/54
Part No.:
5KP43AHE3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
ShinYua5KP43AHE3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC P600
  • Related Categories
Package/Case:
P600, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
43V
Voltage-Breakdown(Min):
47.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
69.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
72A
Power-PeakPulse:
5000W (5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
TVS - Diodes
Datasheet:
ShinYua5KP43AHE3/54.pdf
1. How to order 5KP43AHE3/54 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 5KP43AHE3/54 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5KP43AHE3/54?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KP43AHE3/54.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 43V 43V 43V 43V 43V
Voltage-Breakdown(Min) 47.8V 47.8V 47.8V 47.8V 47.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 69.4V 69.4V 69.4V 69.4V 69.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 72A 72A 72A 72A 72A
Power-PeakPulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)