Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP51A-E3/73
5KP51A-E3/73
Part No.:
5KP51A-E3/73
Datasheet:
ShinYua5KP51A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600
Series:
TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
51V
Voltage-Breakdown(Min):
56.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
82.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
60.7A
Power-PeakPulse:
5000W (5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)