Vishay General Semiconductor - Diodes Division 5KP90A-E3/73
5KP90A-E3/73
Part No.:
5KP90A-E3/73
Datasheet:
ShinYua5KP90A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC P600
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
TransZorb®
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
90V
Voltage-Breakdown(Min):
100V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
146V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
34.2A
Power-PeakPulse:
5000W (5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)