Semtech Corporation 60KS200CH2
60KS200CH2
Part No.:
60KS200CH2
Manufacturer:
Semtech Corporation
Category:
TVS - Diodes
Package:
Module
Datasheet:
ShinYua60KS200CH2.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 335VC MODULE
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
180V
Voltage-Breakdown(Min):
200V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
335V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
180A (1.5/40µs)
Power-PeakPulse:
60000W (60kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)