3M 72F-110-20-P-A
72F-110-20-P-A
Part No.:
72F-110-20-P-A
Manufacturer:
3M
Category:
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
72F-110-20-P-A.pdf
Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.110
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Color:
Blue
Gender:
Female
Features:
Butted Seam
Tab Width:
0.110" (2.79mm)
Insulation:
Non-Mating End Insulated
Tab Length:
Wire Gauge:
14-16 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Tab Thickness:
0.020" (0.51mm)
Terminal Type:
Standard
Contact Finish:
Contact Material:
Length - Overall:
Category:
Datasheet:
ShinYua72F-110-20-P-A.pdf
1. How to order 72F-110-20-P-A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 72F-110-20-P-A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 72F-110-20-P-A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 72F-110-20-P-A 70F-110-20-PB 70F-110-32-PB 73F-375-50-P 73F-250-32-NBL
Part Number 72F-110-20-P-A 70F-110-20-PB 70F-110-32-PB 73F-375-50-P 73F-250-32-NBL
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Color Blue Blue Blue Blue Blue
Gender Female Female Female Female Female
Features Butted Seam Butted Seam Butted Seam Butted Seam Butted Seam
Tab Width 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm)
Tab Length - - - - -
Wire Gauge 14-16 AWG 14-16 AWG 14-16 AWG 14-16 AWG 14-16 AWG
Part Status Active Active Active Active Active
Termination Crimp Crimp Crimp Crimp Crimp
Tab Thickness 0.020" (0.51mm) 0.020" (0.51mm) 0.020" (0.51mm) 0.020" (0.51mm) 0.020" (0.51mm)