3M 73F-250-32-NBL
73F-250-32-NBL
Part No.:
73F-250-32-NBL
Manufacturer:
3M
Category:
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYua73F-250-32-NBL.pdf
Description:
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Color:
Yellow
Gender:
Female
Features:
Tab Width:
0.250" (6.35mm)
Insulation:
Fully Insulated
Tab Length:
Wire Gauge:
10-12 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Tab Thickness:
0.032" (0.81mm)
Terminal Type:
Standard
Contact Finish:
Tin
Contact Material:
Brass
Length - Overall:
Category:
Datasheet:
ShinYua73F-250-32-NBL.pdf
1. How to order 73F-250-32-NBL on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 73F-250-32-NBL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 73F-250-32-NBL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 72F-110-20-P-A 70F-110-20-PB 70F-110-32-PB 73F-375-50-P 73F-250-32-NBL
Part Number 72F-110-20-P-A 70F-110-20-PB 70F-110-32-PB 73F-375-50-P 73F-250-32-NBL
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Color Yellow Yellow Yellow Yellow Yellow
Gender Female Female Female Female Female
Features - - - - -
Tab Width 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)
Insulation Fully Insulated Fully Insulated Fully Insulated Fully Insulated Fully Insulated
Tab Length - - - - -
Wire Gauge 10-12 AWG 10-12 AWG 10-12 AWG 10-12 AWG 10-12 AWG
Part Status Active Active Active Active Active
Termination Crimp Crimp Crimp Crimp Crimp
Tab Thickness 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm) 0.032" (0.81mm)