NTE Electronics, Inc 74-10FC2A
74-10FC2A
Part No.:
74-10FC2A
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYua74-10FC2A.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 2A 1KVAC 1KVDC 5AG
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bag
Series:
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
2 A
VoltageRating-AC:
1 kV
VoltageRating-DC:
1 kV
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
MeltingI²t:
50A AC, 30A DC