Ohmite 805F500E
805F500E
Part No.:
805F500E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
ShinYua805F500E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 5W
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Tray
Series:
Metal-Mite®89
ProductStatus:
Active
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
CoatingHousingType:
Aluminum
MountingFeature:
Flanges
Size/Dimension:
0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm)
Height-Seated(Max):
0.330 (8.38mm)
LeadStyle:
Solder Lugs
Category:
Chassis Mount Resistors
Datasheet:
ShinYua805F500E.pdf
1. How to order 805F500E on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 805F500E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 805F500E?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 805F500E.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 805F500E pin diagram, 805F500E datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 805F5R0E 810F100E 810F20RE 810F10RE 805F500E
Part Number 805F5R0E 810F100E 810F20RE 810F10RE 805F500E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
Package/Case Axial, Box Axial, Box Axial, Box Axial, Box Axial, Box
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series Metal-Mite®89 Metal-Mite®89 Metal-Mite®89 Metal-Mite®89 Metal-Mite®89
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 500 Ohms 500 Ohms 500 Ohms 500 Ohms 500 Ohms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 5W 5W 5W 5W 5W
Composition Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
TemperatureCoefficient ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 275°C -55°C ~ 275°C -55°C ~ 275°C -55°C ~ 275°C -55°C ~ 275°C
Features - - - - -
CoatingHousingType Aluminum Aluminum Aluminum Aluminum Aluminum
MountingFeature Flanges Flanges Flanges Flanges Flanges
Size/Dimension 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm) 0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm)
Height-Seated(Max) 0.330 (8.38mm) 0.330 (8.38mm) 0.330 (8.38mm) 0.330 (8.38mm) 0.330 (8.38mm)