Ohmite 825F12RE
825F12RE
Part No.:
825F12RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
ShinYua825F12RE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 12 OHM 1% 25W
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Series:
Metal-Mite®89
ProductStatus:
Active
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
25W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
CoatingHousingType:
Aluminum
MountingFeature:
Flanges
Size/Dimension:
1.062 L x 1.094 W (26.98mm x 27.79mm)
Height-Seated(Max):
0.556 (14.12mm)