Ohmite 850F16RE
850F16RE
Part No.:
850F16RE
Datasheet:
ShinYua850F16RE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 50W
Resistance:
16 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
50W
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Size/Dimension:
1.938 L x 1.156 W (49.23mm x 29.36mm)
Height-Seated(Max):
0.620 (15.75mm)