Ohmite 850F68RE
850F68RE
Part No.:
850F68RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
ShinYua850F68RE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 68 OHM 1% 50W
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Series:
Metal-Mite®89
ProductStatus:
Active
Resistance:
68 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
50W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
CoatingHousingType:
Aluminum
MountingFeature:
Flanges
Size/Dimension:
1.938 L x 1.156 W (49.23mm x 29.36mm)
Height-Seated(Max):
0.620 (15.75mm)