3M 953106-2000-AR-PR
953106-2000-AR-PR
Part No.:
953106-2000-AR-PR
Manufacturer:
3M
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYua953106-2000-AR-PR.pdf
Description:
CONN RCPT 6POS 0.079 GOLD SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
953
ProductStatus:
Obsolete
ConnectorType:
Receptacle, Bottom or Top Entry
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
6
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
MountingType:
Surface Mount
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.169 (4.30mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C