3M 953108-2000-AR-PR
953108-2000-AR-PR
Part No.:
953108-2000-AR-PR
Datasheet:
ShinYua953108-2000-AR-PR.pdf
Description:
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD
NumberofPositions:
8
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
1
InsulationHeight:
0.169 (4.30mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
ContactFinish-Post:
Tin
MatedStackingHeights:
IngressProtection:
Datasheet:
ShinYua953108-2000-AR-PR.pdf
1. How to order 953108-2000-AR-PR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 953108-2000-AR-PR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 953108-2000-AR-PR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 953230-2000-AR-PR 953104-2000-AR-PR 953105-2000-AR-PR 953108-2000-AR-PR 953214-2000-AR-PR
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Series 953 953 953 953 953
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
ContactType Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
NumberofPositions 8 8 8 8 8
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Pitch-Mating 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
NumberofRows 1 1 1 1 1
RowSpacing-Mating - - - - -
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
ContactFinish-Mating Gold Gold Gold Gold Gold
ContactFinishThickness-Mating Flash Flash Flash Flash Flash
InsulationColor Black Black Black Black Black
InsulationHeight 0.169 (4.30mm) 0.169 (4.30mm) 0.169 (4.30mm) 0.169 (4.30mm) 0.169 (4.30mm)
ContactLength-Post - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C