TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 99M0121-16-6/9
99M0121-16-6/9
Part No.:
99M0121-16-6/9
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
ShinYua99M0121-16-6/9.pdf
Description:
99M0121-16-6/9
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-STD-681
ProductStatus:
Active
CableType:
Multi-Conductor
NumberofConductors:
2
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Jacket(Insulation)Diameter:
0.157 (3.99mm)
ShieldType:
Length:
JacketColor:
Blue, White
Ratings:
Features:
Voltage:
600 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 120°C