Comchip Technology A5KP440A-G
A5KP440A-G
Part No.:
A5KP440A-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
R-6, Axial
Datasheet:
ShinYuaA5KP440A-G.pdf
Description:
TVS DIODE 440VWM 713VC R6
  • Related Categories
Package/Case:
R-6, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
440V
Voltage-Breakdown(Min):
492V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
713V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
7.01A
Power-PeakPulse:
5000W (5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)