Comchip Technology ACPDT-24V
ACPDT-24V
Part No.:
ACPDT-24V
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaACPDT-24V.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
2
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
24V
Voltage-Breakdown(Min):
25V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
47V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
1A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
47W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
10pF @ 1MHz