Allegro MicroSystems ACS770ECB-200B-PFF-T
ACS770ECB-200B-PFF-T
Part No.:
ACS770ECB-200B-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ShinYuaACS770ECB-200B-PFF-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC
Packaging:
Tube
Series:
ACS770
ProductStatus:
Active
Current-Sensing:
200A
Sensitivity:
10mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±0.6%
Voltage-Supply:
5V
ResponseTime:
4.6µs
Current-Supply(Max):
15mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bidirectional
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order ACS770ECB-200B-PFF-T on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ACS770ECB-200B-PFF-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ACS770ECB-200B-PFF-T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series ACS770 ACS770 ACS770 ACS770 ACS770
ProductStatus Active Active Active Active Active
ForMeasuring AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC
Current-Sensing 200A 200A 200A 200A 200A
NumberofChannels 1 1 1 1 1
Sensitivity 10mV/A 10mV/A 10mV/A 10mV/A 10mV/A
Frequency DC ~ 120kHz DC ~ 120kHz DC ~ 120kHz DC ~ 120kHz DC ~ 120kHz
Linearity ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Accuracy ±0.6% ±0.6% ±0.6% ±0.6% ±0.6%
Voltage-Supply 5V 5V 5V 5V 5V
ResponseTime 4.6µs 4.6µs 4.6µs 4.6µs 4.6µs
Current-Supply(Max) 15mA 15mA 15mA 15mA 15mA
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C