Allegro MicroSystems ACS770ECB-200U-PFF-T
ACS770ECB-200U-PFF-T
Part No.:
ACS770ECB-200U-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet:
ShinYuaACS770ECB-200U-PFF-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 200A DC
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
ACS770
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
DC
Current-Sensing:
200A
Sensitivity:
20mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±0.6%
Voltage-Supply:
5V
ResponseTime:
4.6µs
Current-Supply(Max):
15mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Unidirectional
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order ACS770ECB-200U-PFF-T on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ACS770ECB-200U-PFF-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ACS770ECB-200U-PFF-T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk,Tube Bulk,Tube Bulk,Tube Bulk,Tube Bulk,Tube
Series ACS770 ACS770 ACS770 ACS770 ACS770
ProductStatus Active Active Active Active Active
ForMeasuring DC DC DC DC DC
Current-Sensing 200A 200A 200A 200A 200A
NumberofChannels 1 1 1 1 1
Sensitivity 20mV/A 20mV/A 20mV/A 20mV/A 20mV/A
Frequency DC ~ 120kHz DC ~ 120kHz DC ~ 120kHz DC ~ 120kHz DC ~ 120kHz
Linearity ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Accuracy ±0.6% ±0.6% ±0.6% ±0.6% ±0.6%
Voltage-Supply 5V 5V 5V 5V 5V
ResponseTime 4.6µs 4.6µs 4.6µs 4.6µs 4.6µs
Current-Supply(Max) 15mA 15mA 15mA 15mA 15mA
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C