Altran Magnetics, LLC AEVT150-CS
AEVT150-CS
Part No.:
AEVT150-CS
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
ShinYuaAEVT150-CS.pdf
Description:
AEVT150 SERIES 150A DC CONTACTOR
Packaging:
Box
Series:
AEVT150
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
24VDC
ContactForm:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
ContactRating(Current):
150 A
SwitchingVoltage:
450VDC - Max
Features:
TerminationStyle:
Stud
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MustOperateVoltage:
18 VDC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Datasheet:
ShinYuaAEVT150-CS.pdf
1. How to order AEVT150-CS on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the AEVT150-CS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AEVT150-CS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AEVT150-CS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as AEVT150-CS pin diagram, AEVT150-CS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AEVT150-CS AEVT150-B AEVT150-BS AEVT150-C
Part Number AEVT150-CS AEVT150-B AEVT150-BS AEVT150-C
Manufacturer Altran Magnetics, LLC Altran Magnetics, LLC Altran Magnetics, LLC Altran Magnetics, LLC
Packaging Box Box Box Box
Series AEVT150 AEVT150 AEVT150 AEVT150
ProductStatus Active Active Active Active
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
CoilVoltage 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC
ContactRating(Current) 150 A 150 A 150 A 150 A
SwitchingVoltage 450VDC - Max 450VDC - Max 450VDC - Max 450VDC - Max
Features - - - -
TerminationStyle Stud Stud Stud Stud
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
MustOperateVoltage 18 VDC 18 VDC 18 VDC 18 VDC