Linx Technologies Inc. ANT-916-CW-HW
ANT-916-CW-HW
Part No.:
ANT-916-CW-HW
Manufacturer:
Linx Technologies Inc.
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
ShinYuaANT-916-CW-HW.pdf
Description:
RF ANT 916MHZ WHIP STR RP-SMA ML
Packaging:
Bulk
Series:
HW
ProductStatus:
Active
RFFamily/Standard:
General ISM
FrequencyGroup:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency(Center/Band):
915MHz
FrequencyRange:
900MHz ~ 930MHz
AntennaType:
Whip, Straight
NumberofBands:
1
VSWR:
1.9
ReturnLoss:
Gain:
1.2dBi
Power-Max:
Features:
Termination:
RP-SMA Male
IngressProtection:
MountingType:
Connector Mount
Height(Max):
4.724 (120.00mm)
Category:
RF Antennas
Datasheet:
ShinYuaANT-916-CW-HW.pdf
1. How to order ANT-916-CW-HW on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ANT-916-CW-HW price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ANT-916-CW-HW?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ANT-916-CW-HW.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ANT-2.4-CW-HW ANT-2.4-CW-HW-SMA ANT-916-CW-HW-SMA ANT-868-CW-HW-SMA ANT-916-CW-HW
Part Number ANT-2.4-CW-HW ANT-2.4-CW-HW-SMA ANT-916-CW-HW-SMA ANT-868-CW-HW-SMA ANT-916-CW-HW
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series HW HW HW HW HW
ProductStatus Active Active Active Active Active
RFFamily/Standard General ISM General ISM General ISM General ISM General ISM
FrequencyGroup UHF (300MHz ~ 1GHz) UHF (300MHz ~ 1GHz) UHF (300MHz ~ 1GHz) UHF (300MHz ~ 1GHz) UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency(Center/Band) 915MHz 915MHz 915MHz 915MHz 915MHz
FrequencyRange 900MHz ~ 930MHz 900MHz ~ 930MHz 900MHz ~ 930MHz 900MHz ~ 930MHz 900MHz ~ 930MHz
AntennaType Whip, Straight Whip, Straight Whip, Straight Whip, Straight Whip, Straight
NumberofBands 1 1 1 1 1
VSWR 1.9 1.9 1.9 1.9 1.9
ReturnLoss - - - - -
Gain 1.2dBi 1.2dBi 1.2dBi 1.2dBi 1.2dBi
Power-Max - - - - -
Features - - - - -
Termination RP-SMA Male RP-SMA Male RP-SMA Male RP-SMA Male RP-SMA Male
IngressProtection - - - - -
MountingType Connector Mount Connector Mount Connector Mount Connector Mount Connector Mount
Height(Max) 4.724 (120.00mm) 4.724 (120.00mm) 4.724 (120.00mm) 4.724 (120.00mm) 4.724 (120.00mm)