Microsemi Corporation APT25GR120SSCD10
APT25GR120SSCD10
Part No.:
APT25GR120SSCD10
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
ShinYuaAPT25GR120SSCD10.pdf
Description:
IGBT 1200V 75A 521W D3PAK
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
NPT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
75 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
100 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
3.2V @ 15V, 25A
Power-Max:
521 W
SwitchingEnergy:
434µJ (on), 466µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
203 nC
Td(on/off)@25°C:
16ns/122ns
TestCondition:
600V, 25A, 4.3Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)