STMicroelectronics STGWT20H65FB
STGWT20H65FB
Part No.:
STGWT20H65FB
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
ShinYuaSTGWT20H65FB.pdf
Description:
IGBT 650V 40A 168W TO3P
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
650 V
Current-Collector(Ic)(Max):
40 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
80 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2V @ 15V, 20A
Power-Max:
168 W
SwitchingEnergy:
77µJ (on), 170µJ (off)
GateCharge:
120 nC
Td(on/off)@25°C:
30ns/139ns
TestCondition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaSTGWT20H65FB.pdf
1. How to order STGWT20H65FB on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the STGWT20H65FB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGWT20H65FB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGWT20H65FB.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STGWT20H65FB STGWA25H120DF2 STGP7H60DF STGW35HF60WD STGW45HF60WDI
Part Number STGWT20H65FB STGWA25H120DF2 STGP7H60DF STGW35HF60WD STGW45HF60WDI
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
IGBTType Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 650 V 650 V 650 V 650 V 650 V
Current-Collector(Ic)(Max) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Current-CollectorPulsed(Icm) 80 A 80 A 80 A 80 A 80 A
Vce(on)(Max)@VgeIc 2V @ 15V, 20A 2V @ 15V, 20A 2V @ 15V, 20A 2V @ 15V, 20A 2V @ 15V, 20A
Power-Max 168 W 168 W 168 W 168 W 168 W
InputType Standard Standard Standard Standard Standard
GateCharge 120 nC 120 nC 120 nC 120 nC 120 nC
Td(on/off)@25°C 30ns/139ns 30ns/139ns 30ns/139ns 30ns/139ns 30ns/139ns
TestCondition 400V, 20A, 10Ohm, 15V 400V, 20A, 10Ohm, 15V 400V, 20A, 10Ohm, 15V 400V, 20A, 10Ohm, 15V 400V, 20A, 10Ohm, 15V