Microchip Technology APT40GP60J
APT40GP60J
Part No.:
APT40GP60J
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
ISOTOP
Datasheet:
ShinYuaAPT40GP60J.pdf
Description:
IGBT 600V 86A 284W SOT227
Series:
POWER MOS 7®
ProductStatus:
Active
IGBTType:
PT
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
86 A
Power-Max:
284 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.7V @ 15V, 40A
Current-CollectorCutoff(Max):
250 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
4.61 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaAPT40GP60J.pdf
1. How to order APT40GP60J on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the APT40GP60J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT40GP60J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT40GP60J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as APT40GP60J pin diagram, APT40GP60J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT45GP120JDQ2 APT75GP120J APT75GP120JDQ3 APT80GP60J APT40GP60J
Part Number APT45GP120JDQ2 APT75GP120J APT75GP120JDQ3 APT80GP60J APT40GP60J
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7®
ProductStatus Active Active Active Active Active
IGBTType PT PT PT PT PT
Configuration Single Single Single Single Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 86 A 86 A 86 A 86 A 86 A
Power-Max 284 W 284 W 284 W 284 W 284 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.7V @ 15V, 40A 2.7V @ 15V, 40A 2.7V @ 15V, 40A 2.7V @ 15V, 40A 2.7V @ 15V, 40A
Current-CollectorCutoff(Max) 250 µA 250 µA 250 µA 250 µA 250 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce 4.61 nF @ 25 V 4.61 nF @ 25 V 4.61 nF @ 25 V 4.61 nF @ 25 V 4.61 nF @ 25 V