Microsemi Corporation APT40GR120B2SCD10
APT40GR120B2SCD10
Part No.:
APT40GR120B2SCD10
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaAPT40GR120B2SCD10.pdf
Description:
IGBT 1200V 88A 500W TO247
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
NPT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
88 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
160 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
3.2V @ 15V, 40A
Power-Max:
500 W
SwitchingEnergy:
929µJ (on), 1070µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
210 nC
Td(on/off)@25°C:
20ns/166ns
TestCondition:
600V, 40A, 4.3Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)