Microchip Technology APT47GA60JD40
APT47GA60JD40
Part No.:
APT47GA60JD40
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
ShinYuaAPT47GA60JD40.pdf
Description:
IGBT 600V 87A 283W SOT-227
Series:
POWER MOS 8™
ProductStatus:
Active
IGBTType:
PT
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
87 A
Power-Max:
283 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 47A
Current-CollectorCutoff(Max):
275 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
6.32 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaAPT47GA60JD40.pdf
1. How to order APT47GA60JD40 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the APT47GA60JD40 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT47GA60JD40?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT47GA60JD40.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT60GA60JD60 APT46GA90JD40 APT47GA60JD40
Part Number APT60GA60JD60 APT46GA90JD40 APT47GA60JD40
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Packaging Tube Tube Tube
Series POWER MOS 8™ POWER MOS 8™ POWER MOS 8™
ProductStatus Active Active Active
IGBTType PT PT PT
Configuration Single Single Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 87 A 87 A 87 A
Power-Max 283 W 283 W 283 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.5V @ 15V, 47A 2.5V @ 15V, 47A 2.5V @ 15V, 47A
Current-CollectorCutoff(Max) 275 µA 275 µA 275 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce 6.32 nF @ 25 V 6.32 nF @ 25 V 6.32 nF @ 25 V
Input Standard Standard Standard
NTCThermistor No No No
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)