Microchip Technology APT50GN60BG
APT50GN60BG
Part No.:
APT50GN60BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaAPT50GN60BG.pdf
Description:
IGBT 600V 107A 366W TO247
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
107 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
150 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.85V @ 15V, 50A
Power-Max:
366 W
SwitchingEnergy:
1185µJ (on), 1565µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
325 nC
Td(on/off)@25°C:
20ns/230ns
TestCondition:
400V, 50A, 4.3Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)