Microchip Technology APT50GP60JDQ2
APT50GP60JDQ2
Part No.:
APT50GP60JDQ2
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
ShinYuaAPT50GP60JDQ2.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 100A 329W ISOTOP
Series:
POWER MOS 7®
ProductStatus:
Active
IGBTType:
PT
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
100 A
Power-Max:
329 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.7V @ 15V, 50A
Current-CollectorCutoff(Max):
525 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
5.7 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)