PUI Audio, Inc. AR027300MR-R
AR027300MR-R
Part No.:
AR027300MR-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaAR027300MR-R.pdf
Description:
RECEIVER 118 DB 2.12 VRMS 300 OH
Packaging:
Tray
Series:
AR
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Receiver
FrequencyRange:
100 Hz ~ 10 kHz
Frequency-SelfResonant:
650Hz
Impedance:
300 Ohms
Efficiency-dBA:
110.00
Efficiency-Testing:
1mW/10mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
10 mW
Power-Max:
30 mW
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
1.126 Dia (28.60mm)
Category:
Speakers
Datasheet:
ShinYuaAR027300MR-R.pdf
1. How to order AR027300MR-R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the AR027300MR-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AR027300MR-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AR027300MR-R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AR01232MS-SC12-WP-2-R AR01232MS-SC12-WP-R AR027300MR-R AR040600MR-LW100-R AR01532MS-SC15-WP-R
Manufacturer PUI Audio, Inc. PUI Audio, Inc. PUI Audio, Inc. PUI Audio, Inc. PUI Audio, Inc.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series AR AR AR AR AR
ProductStatus Active Active Active Active Active
Technology Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic
Type Receiver Receiver Receiver Receiver Receiver
FrequencyRange 100 Hz ~ 10 kHz 100 Hz ~ 10 kHz 100 Hz ~ 10 kHz 100 Hz ~ 10 kHz 100 Hz ~ 10 kHz
Frequency-SelfResonant 650Hz 650Hz 650Hz 650Hz 650Hz
Impedance 300 Ohms 300 Ohms 300 Ohms 300 Ohms 300 Ohms
Efficiency-dBA 110.00 110.00 110.00 110.00 110.00
Efficiency-Testing 1mW/10mm 1mW/10mm 1mW/10mm 1mW/10mm 1mW/10mm
Power-Rated 10 mW 10 mW 10 mW 10 mW 10 mW
Power-Max 30 mW 30 mW 30 mW 30 mW 30 mW
PortLocation Top Top Top Top Top
Shape Round Round Round Round Round
Material-Magnet Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B Nd-Fe-B
IngressProtection - - - - -
Ratings - - - - -
Termination Solder Pads Solder Pads Solder Pads Solder Pads Solder Pads
Size/Dimension 1.126 Dia (28.60mm) 1.126 Dia (28.60mm) 1.126 Dia (28.60mm) 1.126 Dia (28.60mm) 1.126 Dia (28.60mm)