Mueller Electric Co ARA-120-AEA
ARA-120-AEA
Part No.:
ARA-120-AEA
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaARA-120-AEA.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Packaging:
Box
Series:
ARA
ProductStatus:
Active
MountingType:
Socketable
CoilVoltage:
120VAC/DC
ContactForm:
DPDT (2 Form C)
ContactRating(Current):
10 A
SwitchingVoltage:
240VAC - Nom
CoilCurrent:
CoilType:
Non Latching
Features:
Lighted Indicator
TerminationStyle:
Plug In, 8 Pin (Octal)
SealRating:
CoilInsulation:
MustOperateVoltage:
MustReleaseVoltage:
OperateTime:
ReleaseTime:
OperatingTemperature:
-20°C ~ 55°C
ContactMaterial:
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Datasheet:
ShinYuaARA-120-AEA.pdf
1. How to order ARA-120-AEA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ARA-120-AEA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ARA-120-AEA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ARA-120-AEA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ARA-120-AHE ARA-120-AFE ARA-120-AEA ARA-120-ACA ARA-24-ABA
Part Number ARA-120-AHE ARA-120-AFE ARA-120-AEA ARA-120-ACA ARA-24-ABA
Packaging Box Box Box Box Box
Series ARA ARA ARA ARA ARA
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
ContactForm DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
ContactRating(Current) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
SwitchingVoltage 240VAC - Nom 240VAC - Nom 240VAC - Nom 240VAC - Nom 240VAC - Nom
CoilCurrent - - - - -
CoilType Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features Lighted Indicator Lighted Indicator Lighted Indicator Lighted Indicator Lighted Indicator
TerminationStyle Plug In, 8 Pin (Octal) Plug In, 8 Pin (Octal) Plug In, 8 Pin (Octal) Plug In, 8 Pin (Octal) Plug In, 8 Pin (Octal)
SealRating - - - - -
CoilInsulation - - - - -
MustOperateVoltage - - - - -
MustReleaseVoltage - - - - -
OperateTime - - - - -
ReleaseTime - - - - -
OperatingTemperature -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C -20°C ~ 55°C