Comchip Technology ASMCJ250CA-HF
ASMCJ250CA-HF
Part No.:
ASMCJ250CA-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaASMCJ250CA-HF.pdf
Description:
TVS 250V 1500W BIDIR SMC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
250V
Voltage-Breakdown(Min):
279V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
405V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.7A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)