Microchip Technology AT87F55WD-24PC
AT87F55WD-24PC
Part No.:
AT87F55WD-24PC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT87F55WD-24PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Series:
87F
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
24MHz
CoreSize:
256 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
WDT
ProgramMemorySize:
UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
32
RAMSize:
8051
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
20KB (20K x 8)
OperatingTemperature:
OTP Quick FLASH
MountingType:
0°C ~ 70°C