Microchip Technology AT87LV52-16PC
AT87LV52-16PC
Part No.:
AT87LV52-16PC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT87LV52-16PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Series:
87LV
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
16MHz
CoreSize:
256 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
ProgramMemorySize:
UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
32
RAMSize:
8051
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
8KB (8K x 8)
OperatingTemperature:
OTP Quick FLASH
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)