Microchip Technology AT89C1051-24SC
AT89C1051-24SC
Part No.:
AT89C1051-24SC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaAT89C1051-24SC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
Series:
89C
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
24MHz
CoreSize:
64 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
LED
ProgramMemorySize:
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
15
RAMSize:
8051
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
1KB (1K x 8)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)