Microchip Technology AT89C1051U-12PC
AT89C1051U-12PC
Part No.:
AT89C1051U-12PC
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89C1051U-12PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
  • Related Categories
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
CoreProcessor:
12MHz
CoreSize:
64 x 8
NumberofI/O:
LED
ProgramMemorySize:
UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
15
OscillatorType:
1KB (1K x 8)
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)