Microchip Technology AT89C2051-12PI
AT89C2051-12PI
Part No.:
AT89C2051-12PI
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89C2051-12PI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
  • Related Categories
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
CoreProcessor:
12MHz
CoreSize:
128 x 8
NumberofI/O:
LED
ProgramMemorySize:
UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
15
OscillatorType:
2KB (2K x 8)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)