Microchip Technology AT89C51RC-24PC
AT89C51RC-24PC
Part No.:
AT89C51RC-24PC
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89C51RC-24PC.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40PDIL
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
CoreProcessor:
24MHz
CoreSize:
512 x 8
NumberofI/O:
WDT
ProgramMemorySize:
SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
32
OscillatorType:
32KB (32K x 8)
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)