Microchip Technology AT89C52-24PI
AT89C52-24PI
Part No.:
AT89C52-24PI
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89C52-24PI.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
CoreProcessor:
24MHz
CoreSize:
256 x 8
ProgramMemorySize:
SIO, UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
32
OscillatorType:
8KB (8K x 8)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)